Podgryzanie dłoni w trakcie zabawy jest dla szczeniaka rzeczą zupełnie naturalną. Często taka zabawa nie robi żadnej krzywdy i nie stanowi problemu, dopóki pies nie podrośnie. Tyle że wtedy oduczyć psa od podgryzania dłoni może być niezwykle ciężko. Dlatego, chcąc nauczyć psa, że nie może gryźć, trzeba naukę rozpocząć jak najszybciej. Jak oduczyć psa gryzienia dłoni w zabawie?

Konsekwencja i cierpliwość

Przede wszystkim uzbrój się w dużą dawkę cierpliwości, a we wszystkich działaniach bądź konsekwentny. Zanim pies całkowicie oduczy się gryzienia dłoni, może upłynąć wiele czasu, a nauka przyniesie dobre rezultaty tylko, gdy wszyscy domownicy wprowadzą te same zasady.

Nie pozwalaj na gryzienie

Najważniejszą zasadą jest całkowity zakaz gryzienia dłoni. Pies nie może tego robić, aby Cię zaczepiać ani podczas zabawy. W takim przypadku od razu zabierz dłonie i nie pozwalaj ich gryźć. Ważne, abyś zrobił to spokojnie i bez krzyków. Nie reaguj też na zaczepki psa, a zamiast tego po prostu go zignoruj, aby wiedział, że podgryzaniem rąk nie jest w stanie zwrócić Twojej uwagi.

Zapewnij alternatywę

Gryzienie i żucie naturalne potrzeby Twojego psa, które niezaspokojone mogą rodzić frustracje i sprawić, że Twój pies będzie nieszczęśliwy. Co więcej, gdy pies nie ma jak zaspokoić gryzienia w sposób bezpieczny, to z przyczyn oczywistych zaczyna gryźć rzeczy, których nie powinien np. meble, buty, czy właśnie dłonie opiekuna. Dlatego zapewnij psu stały dostęp do przedmiotów, które może gryźć, a więc zabawki dla psa przeznaczone do żucia, gumowe piłeczki, gryzaki dla psa i inne zabawki. Dobrym pomysłem będą również kula smakula, z której wypadają przysmaki dla psa, zabawka kong dla psa, do której można nałożyć pastę, aby pies mógł ją wylizywać.

Wprowadź zabawy z szarpakiem

Szarpak to zabawka, która stworzona jest do tego, aby pies mógł ją gryźć, szarpać i żuć. Większość psów uwielbia zabawy nim zarówno samotnie, jak i z właścicielem. Ważne, aby szarpak był dobrze dopasowany do wielkości psiaka, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim grubość. Dobry sklep zoologiczny ma w swojej ofercie szarpaki w różnych kształtach np. z uchwytem po jednej stronie, aby ułatwić wspólną zabawę.

Podsumowanie

Konsekwentne zabranianie psu podgryzania dłoni i zaproponowanie w zamian innych zabaw z czasem przyniesie bardzo dobre rezultaty. Ważne, aby uzbroić się w cierpliwość i nie odstępować od przyjętych zasad. Dzięki temu psiak szybko nauczy się, że dłonie przynoszą wiele dobrego, ale nie wolno się nimi bawić.