Owłosiony, zwinny, inteligentny i żarłoczny, szop nie przypomina bynajmniej przytulanki – jak myśli o nim wiele osób nabywając go jako zwierzę domowe – ale raczej inwazyjne zwierzę, które po ucieczce przystosowuje się i przeżywa w nowych środowiskach naturalnych. Według badań, jego rozprzestrzenianie się w całej Europie prowadzi również do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i pasożytniczych, takich jak wścieklizna, zagrażając zdrowiu zarówno rodzimych gatunków, jak i ludzi.
Pochodzący z Ameryki Północnej szop pracz jest gatunkiem inwazyjnym, który zadomowił się w całej Europie w wyniku polowań i hodowli zwierząt futerkowych, a także poprzez nabywanie go jako zwierzęcia domowego.
Szop pracz zagraża równowadze ekosystemu Kujaw i Pomorza! Wynika to z jego dużej zdolności adaptacji do zróżnicowanych środowisk, wszystkożernych nawyków żywieniowych, wysokiego potencjału reprodukcyjnego i braku naturalnych drapieżników. Wzrost populacji i ekspansja tego zwierzęcia do innych krajów lub środowisk miejskich może zwiększyć przenoszenie niebezpiecznych pasożytów i chorób na zwierzęta domowe i ludzi.
Zespół badawczy zestawił wszystkie informacje na temat chorób zakaźnych i pasożytniczych, które mogą przenosić szopy, aby ocenić ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji i możliwe środki kontroli. Jednak według autora „danych na temat tego gatunku w Europie jest bardzo mało”. Do szczególnie ważnych chorób związanych z szopami należą wścieklizna i pasożyt o wysokiej patogenności dla człowieka („Baylisascaris procyonis”) – występujący w Niemczech. Ale dołącza do nich wirus „Zachodniego Nilu”, którym zarażają się ludzie, ptaki i konie.
Chociaż wścieklizna została wyeliminowana w Europie Zachodniej dzięki doustnym szczepieniom lisów („Vulpes vulpes”), istnieją obawy, że szop pracz może skomplikować sytuację w niektórych regionach Europy Wschodniej, gdzie wścieklizna nadal występuje. W ostatnich latach stwierdzono do 142 przypadków wścieklizny u szopów, głównie na Ukrainie, w Estonii, Niemczech i na Litwie. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie i szybkie rozprzestrzenianie się od lat 70. ubiegłego wieku szop pracz jest uznawany w Europie za gatunek inwazyjny.