Alergia to dość powszechny problem. Codziennie otaczają nas miliony alergenów, powodujących zaczerwienienie spojówek, nieżyt nosa, kaszel czy wysypkę. Często uczulają nas również czworonogi. Wówczas zastanawiamy się nad rasami neutralnymi dla alergików. Powszechnie uważa się, że rasy psów, które nie uczulają, nie mają sierści, ale włosy. Czy to prawda? Czy istnieją psy z włosami? Co tak naprawdę nas uczula? I jak sobie z tym radzić, gdy jesteśmy wielbicielami psów?
Psia sierść czy włosy?
Mitem jest, że istnieją czworonogi, które zamiast sierści posiadają włosy. Wszystkie psy, niezależnie od rasy, posiadają sierść. Wyjątek stanowią jedynie te rasy, które takowej sierści nie posiadają (czyli są kompletnie łyse), co nie uwalnia nas od skutków alergii. Bowiem to nie sierść ani włosy są alergenem. Ale o tym za chwilę. Teraz rozłóżmy psie włosie na części pierwsze.
Sierść psa składa się z dwóch warstw. Pierwszą stanowi włos okrywowy, mylnie określany jako włosy, a drugą znajdujący się pod nim podszerstek. Ten drugi znajduje się tuż przy skórze psa, jest niezwykle gęsty i miękki w dotyku. To on jest główną przyczyną linienia. Ponadto stanowi ochronę przed zimnem oraz wodą, szczególnie rozwinięty jest więc u psów takich jak husky czy nowofunland. Jednak nie wszystkie rasy psów posiadają obie warstwy. Psiaki tylko z włosem okrywowym uważane są za rasy dla alergików, bo wśród amatorów i pseudohodowców panuje przekonanie, że posiadają one włosy.
Alergeny u psów
Wcale jednak nie chodzi o włos. Sama sierść nie jest bowiem alergenem, jest nim zatem wszystko to co znajduje się w złuszczającym się naskórku psa, czyli zanieczyszczenia ze spaceru, resztki moczu czy śliny czy nawet drobnoustroje. Wybór rasy jedynie z włosem okrywowym nie uchroni nas więc od objawów alergii. Może je za to delikatnie niwelować. Bowiem linienie włosa okrywowego jest mniej bolesne dla właścicieli i wymaga mniejszych nakładów pielęgnacyjnych.
Niwelowanie objawów alergii
Jak więc uchronić się od alergii? Najważniejsze stanie się utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny w naszym domu. Pozbądźmy się dywanów i często kąpmy pupila. Wyczesujmy sierść tak, by skutecznie pozbyć się martwych włosów. Myjmy podłogi i odkurzajmy tapicerkę. Skutki alergii będą mniejsze, a my nie będziemy musieli rezygnować z posiadania czworonożnego przyjaciela czy też oddawać go do schroniska.