Każdy opiekun psa słyszał pewnie o teobrominie – jest to toksyczna dla psów substancja, która znajduje się w kakao zawartym w czekoladzie. W czekoladzie mogą być także ksylitol i rodzynki, również stanowiące dla psa poważne zagrożenie. A ogromna dawka tłuszczu jest w stanie u wrażliwego czworonoga wywołać ostre zapalenie trzustki. Dlatego nawet biała czekolada pozbawiona kakao może zaszkodzić zwierzakowi. Toteż każdą czekoladę i zawierające ją słodycze powinniśmy trzymać poza zasięgiem pupila. Zdarza się jednak, że przez naszą nieuwagę pies dobierze się do zakazanych przysmaków.
Jeśli przyłapiemy psa na gorącym uczynku, musimy jak najszybciej ustalić, co dokładnie i w jakiej ilości zjadł. Powinniśmy zachować opakowanie po czekoladzie (bo jest w nim opisany skład przysmaku) i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Specjalistę musimy poinformować o wszystkich szkodliwych dla psa substancjach, jakie trafiły do jego żołądka – kakao, rodzynkach, ksylitolu. To od nich zależeć będzie dalsze postępowanie ratunkowe.
Wśród sygnałów, które mogą wskazywać na to, że nasz pies zjadł czekoladę, są przede wszystkim: wymioty, biegunka, drżenie mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej (pies się zatacza), napady padaczkowe, ślinotok, apatia, omdlenia.
Kiedy wywołać wymioty?
W wypadku, kiedy pies zjadł czekoladę, najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zatrucia jest jak najszybsze wywołanie wymiotów. Nie powinniśmy jednak robić tego bez konsultacji z weterynarzem. Lekarz weterynarii powinien nam doradzić, co i w jaki sposób podać psu, aby zwrócił zawartość żołądka bez jego zbytniego podrażnienia.
W jaki sposób się leczy zatrucie czekoladą?
Pamiętajmy o tym, że samo wywołanie wymiotów jednak nie wystarczy – jeśli nasz pupil zjadł naprawdę dużo czekolady powinniśmy zabrać go także na płukanie żołądka. Dodatkowe leczenie w postaci kroplówek konieczne będzie w wypadku, kiedy czekolada zawierała ksylitol lub rodzynki. Potrzebne mogą być również badania krwi i pomiar poziomu cukru we krwi. Szybka reakcja pozwoli zwierzakowi całkowicie odzyskać zdrowie. Natomiast zignorowanie problemu może się skończyć trwałym uszkodzeniem narządów, a nawet śmiercią czworonoga.
Skąd pies może wziąć czekoladę?
Nie zawsze uda się nam zauważyć, że psiak zjadł czekoladę – nasz zwierzak może dostać taki przysmak od nieświadomego członka rodziny lub znaleźć go pod krzakiem w trakcie spaceru. Dlatego zawsze powinniśmy reagować, kiedy z psem zaczyna się dziać coś dziwnego.
Więc kiedy widzimy objawy zatrucia, reagujmy natychmiast. Dziwne zachowanie psa powinno skłonić nas do wizyty w gabinecie weterynarza. Pojawienie się objawów zatrucia świadczyć będzie o tym, że toksyczne związki zaczynają ulegać trawieniu w żołądku psa i powoli uszkadzać jego narządy wewnętrzne. Trzeba powstrzymać ten proces. Pamiętajmy o tym, że szybka reakcja może uchronić naszego pupila przed przykrymi konsekwencjami zjedzenia czekolady. Jednak jeśli już doszło do uszkodzenia narządów, zwierzak będzie potrzebował dalszych badań i podawania leków – być może nawet przez kilka miesięcy czasu.
Dodatkowa uwaga – pamiętajmy o tym, że dla małego psa zjedzenie całej tabliczki czekolady może się skończyć tragicznie. Natomiast większe czworonogi, które zjadły niewielką ilość czekolady bez dodatków, nie zawsze będą potrzebować natychmiastowego leczenia. Jednak nawet w takim wypadku musimy odwiedzić z psem weterynarza i skontrolować stan zdrowia pupila.
Generalnie pies powinien poradzić sobie sam po spożyciu czekolady, zależy też od dawki…