Szynszyle to urocze gryzonie, które coraz częściej wybieramy jako zwierzątka domowe. Duża popularność sprawia, że obecnie szynszyle dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Szynszyle żyją najdłużej ze wszystkich gryzoni. Średnio jest to 10-20 lat. Dużo zależy od źródła pochodzenia zwierząt. Te w hodowlach są droższe, jednak żyją dłużej. Ma to związek z tym, że zwierzęta w hodowli mają zapewnione odpowiednie warunki. Przekłada się to na cenę szynszyli. Te dostępne w sklepach zoologicznych są trzymane w gorszych warunkach.
Jak przygotować się do opieki nad szynszylami?
Szynszyle to duże i skoczne gryzonie, u których nadwaga jest bardzo groźna. Nadmiar tłuszczu powoduje zbyt duże obciążenia w czasie skakania, co może doprowadzić do kontuzji. Warto mieć to na uwadze kupując klatkę czy pokarm. Klatka dla szynszyli powinna być przede wszystkim wysoka. W naturze gryzonie te zamieszkują zbocza Andów, gdzie mają możliwość wspinania się. Minimalne wymiary klatki dla dwóch szynszyli to 80x50x60 cm. Dla każdej kolejnej szynszyli dodajemy około 40 cm wysokości. Dobrym pomysłem może być także woliera, którą możemy kupić bądź wykonać samodzielnie. Druga opcja będzie dobra w małym mieszkaniu, gdyż możemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W klatce niezbędne są półki, na które szynszyle będą mogły wskakiwać. Na każdą szynszylę powinny przypadać przynajmniej dwie półki. Oczywiście im więcej tym lepiej. Szynszyle to skoczne gryzonie dlatego też miski najlepiej ustawić na spodzie klatki. Jeśli chcemy umieścić je wyżej, to najlepsze będą miski metalowe, które możemy przymocować do prętów klatki. W klatce musi znaleźć się także paśnik i poidełko.
Kołowrotek pozwala naszym zwierzakom aktywnie spędzać czas. Szynszyle to aktywne gryzonie, a kołowrotek pozwala im rozładować nadmiar energii. Ważne jest to, żeby kołowrotek miał 40 cm średnicy. Mniejszy może spowodować kontuzję kręgosłupa. Alternatywą może być dysk o takiej samej średnicy. Jako podłoże w klatce dobrze sprawdzi się żwirek drewniany, a także ściółka konopna bądź lniana. Trociny nie będą dobrym wyborem, gdyż słabo chłoną mocz i są lekkie. Przez to w czasie skoków szynszyli większość trocin wypadłaby poza klatkę. Warto także kupić domek dla szynszyli. Zwierzęta te są dość płochliwe, a domek stwarza im bezpieczną przestrzeń. Dobrym pomysłem może być także wiszący domek. Szynszyle lepiej czują się właśnie w górnej części klatki.
Żywienie szynszyli wpływa na stan zdrowia i długość życia. Warto zatem zadbać o prawidłową dietę. Podstawą diety jest siano, które stale musi być w paśniku. Szynszyle lubią jeść zielone siano, jednak to bardziej wysuszone także jest przydatne. Siano poprawia perystaltykę jelit, a także ściera zęby, które stale rosną. Suszone zioła, kwiaty i korzenie roślin są kolejne w piramidzie żywieniowej szynszyli. Najlepiej wybrać gotową mieszankę, która jest odpowiednio zbilansowana. Warto także podawać suszone warzywa. Szynszyle mają delikatny układ pokarmowy, dlatego też świeże warzywa podajemy w małej ilości. Karma dla szynszyli powinna być podawana jako uzupełnienie diety. Dziennie podajemy łyżkę karmy na jednego gryzonia.