Danio malabarski jest stadną rybą akwariową z rodziny karpiowatych pochodzącą z Azji. W naturalnych warunkach dorasta do 15 cm, a w akwariach maksymalnie do około 10 cm. Jest rybą jajorodną prostą w hodowli i rozmnażaniu. Samicę od samca można odróżnić po wydajniejszej części brzusznej u samicy.
Piękny i ruchliwy
Danio malabarski to ryba o pięknym połyskującym złoto-niebieskim ubarwieniu, w jakiś sposób na pewno wyróżniająca się ubarwieniem na tle innych ryb akwariowych. Jest również bardzo ruchliwy i dosyć żarłoczny, co jest cechą typową dla ryb z rodziny karpiowatych. Danio malabarski nie jest rybą agresywną dla innych, ale jego ruchliwość może sprawiać pewne problemy dla ryb o spokojniejszym usposobieniu, szczególnie w mniejszych akwariach. Ryby takie mogą się nie tylko płoszyć, ale także mieć problem z pobraniem odpowiedniej ilości pożywienia. Szybkość, z jaką robi to danio malabarski, jest wręcz widowiskowa, a po zjedzeniu pokarmu z powierzchni wody wyszukuje go również z dna.
Akwarium i warunki
Z powodu swojej ruchliwości danio malabarski powinien być trzymany w akwarium minimum 100-litrowym, w którym roślinność nie będzie przeszkadzać mu w swobodnym ruchu. W tej wielkości akwarium będziemy mogli pozwolić sobie na trzymanie zalecanej minimalnej ich ilości, czyli 8-10 osobników. Zbiornik powinien być również przykryty tak, by uniemożliwić rybom wyskoczenie z niego. Woda w akwarium powinna być od lekko kwaśnej do lekko zasadowej i od miękkiej do średnio twardej, a jej temperatura wynosić 22-25 stopni. Powinna być również dobrze natleniona i wprowadzona w ruch poprzez odpowiednie ustawienie jej wylotu z filtra (siły i kierunku). Dobrym wyborem na dno akwarium będzie np. żwirek. Czyli ogólnie rzecz biorąc, należy symulować warunki panujące w rzece.
Pożywienie, pielęgnacja i rozmnażanie
Danio malabarskie nie są specjalnie trudne w hodowli. Wykazują pewną wrażliwość na czystość wody, więc wodę w akwarium należy regularnie podmieniać (około 30-40%). Przyjmują każdy rodzaj pokarmu. Odpowiedni będzie więc pokarm suchy, żywy, a także mrożony. Wiadomo, że tu najlepsze będzie zawsze jego urozmaicenie. Podawanie pokarmu żywego jest szczególnie zalecane jako przygotowanie do tarła.
Do tarła często dochodzi w akwarium samoistnie. Jeśli jednak chcemy uzyskać więcej narybku, to po obfitszym karmieniu pokarmem żywym, umieszczamy do dwóch par w 50-60 litrowym akwarium tarliskowym w wodzie lekko kwaśnej i temperaturze około 25 stopni. Pozostałe warunki powinny być takie same jak wspomniane wcześniej. Rodzice nie opiekują się narybkiem, więc należy oddzielić go od nich np. siatką.
Słowo podsumowania
Danio malabarskie to ryba, która może nas zachwycić i stać się naszą ulubioną, ale należy jeszcze raz uczulić na to, by pamiętać o jej ruchliwości. Zły dobór ryb do akwarium ogólnego, w którym będą występować danio malabarskie, może przyprawić akwarystę o ból głowy, a rybki o ból… brzucha, gdy okażę się, że mamy wybór między niedokarmieniem spokojniejszych rybek a przekarmieniem naszych danio tak, by umożliwić tym spokojniejszym rybom pobranie odpowiedniej ilości pożywienia. Żaden z tych dwóch wyborów nie będzie tu tym dobrym, więc zadbajmy o taki przy wybieraniu obsady naszego akwarium.